کابینت

کابینت” در تعریف محفظه یا کمدی برای نگهداری وسایل آشپزخانه استوامروزه از اجزای اصلی یک خانه به شمار میرود و به نوعی از ارکان اصلی دکوراسیون داخلی یک خانه به شمار میرودوبدون آن در خانه اصلا خانه مفهوم واقعی خود را از دست میدهد و تبدیل به یک اقامتگاه ساده میشود! پس انتخاب کابینت بسیار مهم و کلیدی است.در خانه های کوچک کابینت میتواند خانه را بزرگ جلوه دهد و در خانه های بزرگ از اصول اصلی دکوراسیون خانه و تعیین کننده مسیر طراحی دکوراسیون است.

انواع کابینت

کابینت مدولار، با پایه، با پاخور، دیواری یا معلق ، زمینی گوشه، دیواری، زمینی بلند،کابینت کلاسیک یاممبران.ازنظرسفارشی بودن و قیمت  کابینتها را میتوان به سه دسته معمولی  نیمه سفارشی  و سفارشی.در کابینتهای سفارشی و نیمه سفارشی تا حذ زیادی ملحقات و وسایل اضافی بیشتری نسبت به کابینتهای معمولی دارد.به طور کلی ساخت کابینت دو مرحله دارد :ساخت و طراحی و مرحله دوم نصب .شناسایی و تشخیص سبک طراحی یک آشپزخانه با تماشای آن راحت تر از شناسایی آن از طریق کلمات است. بدین معنی که سبک های طراحی را نمی توان کاملا در قالب کلمات گنجاند و از آنها تعریفی صد در صد مشخص نمود که با طراحی عملی در دنیای واقعی عینا یکی باشد. به هر حال ما در این مقاله با برشماردن ویژگی های هر یک از اصلی ترین سبک های طراحی به شما کمک می کنیم تا با نگاهی به یک کابینت آشپزخانه ، قادر به تشخیص سبک و یا سبک های بکار رفته در طراحی آن باشید.

سبک farmhouse و یا به ترجمه تحت الفظی سبک مزرعه ای:

سبک گرم و خانگی farmhouse به یاد آور سبک زندگی در زمین های زراعی و مزرعه ها می باشد که هنوز یکی از سبک های چندکاربرده و راحت به حساب می آید و طرفداران زیادی دارد. شلف های باز ، سینک های بزرگ ، کف پوش های کلاسیک و میز های بزرگ در این سبک آن را به مکانی راحت برای کار و دوست داشتنی تبدیل می کند.
۸ المان طراحی مهم در سبک farmhouse :
سبک farmhouse یاد آور زمانی است که زندگی روستایی هنوز در آمریکا جلودار بود و سبک زندگی اصلی به حساب می آمد. اما امروزه آشپزخانه هایی که به این سبک طراحی می گردند به نوعی یک برهه از تاریخ را بیرون کشیده اند که زمزمه ی ساده زیستی در کمال زیبایی و کارایی را به همراه دارد.اگر به دنبال اجرای این سبک از طراحی آشپزخانه هستید به این ۸ المان دقت نمایید:
۱ ) شلف های باز : در یک کابینت farmhouse کلاسیک ، شلف هایی که به دیوار نصب می گردند و کابینت های بدون درب از نشانه های اصلی این سبک می باشند که دسترسی به ظروف و بشقاب ها را برای خانم خانه دار راحت تر می کند. بنابراین اگر آشپزخانه شما به صورت سنتی دارای کابینت های زمینی و دیواری می باشد ، بهتر است به فکر ورداشتن برخی از درب ها و یا جایگزینی کابینت های دیواری با شلف های باز و یا کشو های از جنس سبد باشید.

طراحی کابینت آشپزخانه این پلان ها بسیار تعیین کننده می باشند لذا در این مقاله قصد داریم که به بررسی پلان های استاندارد و رایج آشپزخانه بپردازیم و همچنین پیشنهاداتی در طراحی کابینت آشپزخانه در هر کدام از این lay out ها مطرح کنیم.
به طور کلی نقشه آشپزخانه ها را می توان در ۷ دسته کلی تقسیم بندی نمود که اکنون آنها را برمی شماریم و بعد به توضیح هر یک به صورت جداگانه می پردازیم. کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen) ، کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen ) ، کابینت آشپزخانه U شکل ( U-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه L شکل ( L-shaped kitchen ) ،کابینت آشپزخانه G شکل ( G-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه جزیره (kitchen with island ) ، کابینت آشپزخانه بسته ( closed kitchen )

اصلی ترین و قدیمی ترین متریالیست که در طراحی و ساخت آشپزخانه بکار گرفته می شود. این متریال به دلیل قابلیت شکل پذیری و پرداخت نامحدودی که دارد برای اجرای کار های دکوراتیو خاص و متفاوت کاربرد بسیاری دارد. همچنین در اجرای کابینت های کلاسیک نیز استفاده دارد. زیرا می توان با استفاده از چوب به طراحی سرستون های رومی ، گل های خراطی شده دکوراتیو و تاج ها و زیرچراغ هایی رومی پرداخت. چوب انواع مختلفی دارد که هر کدام بر اساس ویژگی های اقلیمی که درخت در آن رشد کرده است دارای ویژگی های خاص خود می باشند.

نئوپان Chipboard :
صفحه هایی که تا قبل از ظهور ام دی اف متداول بود. این محصول که از خرده های جوب و چسب تولید شده است نسبت به ام دی اف از فشردگی بسیار کمتری برخوردار است. این ویژگی و همچنین درشت بودن خرده های چوب سازنده آن باعث می شود که در هنگام برشکاری لبه های این محصول پریدگی و زدگی زیادی پیدا کنند. همچنین این محصول در برابر رطوبت بسیار ضعیف عمل می کند. نئوپان ها به دلیل استحکام بالایی که دارند و قابلیت پیچ خوری مناسب برای بدنه های داخلی کابینت آشپزخانه و کمد دیواری ها متریال ایده آلی محسوب می گردند.

نئوپان

ام دی اف MDF :
مخفف (Medium Density Fibreboard) به معنی تخته فیبر با چگالی (دانسیتهٔ) متوسط می باشد که تولید شده از ذرات چوب پودر شده می باشد که با استفاده از چسب ، واکس یا رزین بصورت ورق تحت فشار و حرارت تولید شده است، MDF بر خلاف نئوپان و فیبر و چندلایی از ذرات الیاف چوب تولید می گردد در حالیکه نئوپان و فیبر و چند لائی از رشته های چوب و چسب تحت فشار و حرارت تولید می گردد. ام دی اف را پس از تولید روکش می نمایند که هم زیبایی آن و هم دوام و کارایی آن را در محیط های مختلف افزایش می دهد. این روکش ها در طرح ها و رنگ های مختلف طراحی و تولید می گردند که ام دی اف را تبدیل به جایگزینی مناسب برای دیگر فرآورده های چوبی ساخته اند. نکته ای که وجود دارد این است که وقتی صحبت از کیفیت یک ورق ام دی اف به میان می آید یکی بحث کیفیت ورق آن مد نظر است و دیگری کیفیت روکش آن. روکش هایی که در بازار ایران متداول است بیشتر حول دو نوع روکش ملامینه و روکش لترون می گردد که دارای ویژگی های زیر می باشد :
روکش ملامینه : از كاغذهلاي تزئيني آغشته به چسب ملامين فرم آلدئيد كه خشك شده تشكيل و بصورت مستقيم بدون نياز به چسب زني مجدد روي تخته (MDF) چسبانده مي‌شود. این روکش دارای مقاومت بالایی در مقابل عوامل خارجی مثل رطوبت ، حرارت ، خط و خش و … می باشد.کابینت
روکش کاغذی یا لترون: لترون نام یکی از تولید کنندگان معروف این محصول در جهان می باشد که امروزه روکش های کاغذی را با نام این محصول می خوانند. البته این ذهنیت اشتباه در بعضی افراد ایجاد گردیده است که لترون همان نئوپان است در حالی که لترون در واقع یک نوع روکش کاغذی می باشد. در ایران بسیار از افراد ورق های نئوپانی که با این روکش پوشانده شده اند را لترون می خوانند. این نوع روکش ها ازران ترین نوع موجود در بازار ها محسوب می گردند که نسبت به روکش ملامینه از مقاومت بسیار کمتری در مقابل عوامل خارجی برخوردارند و به هیچ وجه متریال استانداردی برای استفاده در کابینت آشپزخانه که در برخورد مستقیم با رطوبت ، حرارت و چربی می باشد ، نیستند.در حال حاضر در بازار ایران ام دی اف های گوناگونی با برند های مختلف تولید کشور هایی نظیر اتریش ، اسپانیا ، ترکیه ، چین ، ایران و … موجود می باشد که هر کدام از آنها دارای سطح کیفی مشخصی می باشند.

پی وی سی pvc :

Pvc مخفف polyvinyl Chloride نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است که یکی از ارزشمند ترین محصولات صنعت پتروشیمی به حساب می آید. این متریال به دلیل قابلیت فرم دهی و سرهم سازی مناسب و قیمت مناسب در بسیاری از کارهای ساختمانی جای متریال های کلاسیک مثل چوب ، سیمان و سفال را گرفته است. این محصول در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه مخصوصا در طراحی کابینت کلاسیک متریال جایگزین بسیار مناسبی برای چوب می باشد. به طوری که امروزه اکثر پروژه های کلاسیک کابینت اشپزخانه با این متریال طراحی و اجرا می گردد.این متریال نیز در بازار ایران در کیفیت های مختلف موجود و قابل استفاده می باشد.

کابینت
ام دی اف های گلاس High glass ، ام دی اف اکلریک ، ام دی اف پلی گلاس :
این سه نوع متریال در گروه ام دی اف های با روکش براق دسته بندی می شوند که از نظر کیفیت و زیبایی در سطح های مختلفی قرار دارند.ام دی اف با روکش های گلاس نوعی روکش پلاستیکی به نام پلکسی گلاس Plexiglass دارد که نسبت به شیشه سبکتر و از مقاومت بالاتری برخوردار است. این متریال در بازار ایران انواع گوناگونی دارد که نمونه های ترک آن از کیفیت مناسب و همین طور قیمت ارزانی برخوردارند. عیبی که می توان به این متریال گرفت ضخامت کم روکش رویه آنها می باشد که مشکلاتی مثل تاب و موج در سطح براق ، مقاومت کم در برابر خط و خش و ضربه و … را ایجاد می کند. صفحات ام دی اف با روکش اکلریک اما محصولی مشابه های گلاس می باشند که نسبت به آن از سطح کیفی بالاتری برخوردارند. این ورق ها به دلیل بیشتر بودن ضخامت لایه رویه از مقاومت بهتری نسبت به خط و خش و ضربه برخوردارند و همچنین در این محصول دیگر از موج و تاب در رنگ خبری نیست.
ب
اما در نهایت گل سر سبد محصولات با رویه براق را می توان ام دی اف با روکش پلی گلاس poly glass معرفی نمود. این محصول با استفاده از بروزترین تکنولوژی ها و دانش فنی جدید تولید گردیده است که ویژگی های خاص و باورنکردنی آن باعث شده تا گوی سبقت را از محصولات مشابه برباید. هم اکنون در بازار ایران برند اصلی که این محصول را ارائه می نمایند شرکت نیمن آلمان می باشد که از بزرگترین کمپانی های تولید فرآورده های چوبی در جهان به حساب می آید. پیشرفت قابل توجه این متریال در زمینه مقاومت در برابر ضربه و خش و همین طور آنتی باکتریال بودنش ، رنگ های زنده و جذاب ، طرح های متنوع و فانتزی مثل طرح آینه و … ، ضخامت بالا تر ورق (۱۸ میل) و در نتیجه استحکام بیشتر آن و … همگی در محبوبیت این محصول تاثیر بسزایی گذاشته اند. اما این نکته را نباید فراموش نمود که این متریال در دسته ی محصولات لوکس طبقه بندی می گردد و به نسبت سایر محصولات مشابه موجود در بازار گران قیمت می باشد.مشاهده تنوع رنگ های کمپانی نیمن آلمان ، برزگ ترین تولید کننده درب های پلی گلاس و فرآورده های چوبی:نیمن آلمان

روکشهای های هایگلاس کابینت

صهحه های هایگلاس

همچنین ببینید:انواع پرده آشپزخانه